2012. június 07.
Hulladékkezelés alternatívan
Alternatív üzemmódban újra működik július elsejétől a tavaly májusban leégett Királyszentistváni hulladéklerakó. A kiégett berendezéseket mobil eszközökkel pótolják a hulladékkezelőnél – az alternatív üzemmód december elsejéig működhet, addigra a felújítással el kell készülniük.
2012. június 02.
Erdőt varázsolnak a város szívébe
Sopron belvárosában, az Esterházy Palotában a „Nemzeti kincsünk az erdő – erdő- és múzeumpedagógiai oktatóbázis kialakítása a Nyugat-magyarországi Egyetem Erdészeti Múzeumában”
című állandó kiállítást május 31-én fogják megnyitni. Az új állandó kiállításon erdőt varázsolnak a város szívébe: betekintést nyújtanak
az erdő életének föld alatti láthatatlan világába, bemutatva a rókaodú és a borzvár lakóit.
2012. június 02.
Hód-visszatelepítés
Az elmúlt tíz évben felgyorsult a magyarországi hódállomány elterjedése, számuk ma már elérheti akár a hatszázat is – közölte a WWF Magyarország.
A bundájáért és húsáért folytatott vadászata, valamint élőhelyei megfogyatkozása miatt a földrész szinte egész területéről eltűnt. Magyarországon a XIX. század közepén látták az utolsó példányt.
2012. május 19.
Hulladékos végrehajtási rendeletek készülnek
Az új hulladékról szóló törvénytervezet végrehajtási rendeleteinek nagy része elkészült, jelentette be az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség ügyvezetője a témában rendezett szakmai konferencián.
Vámosi Oszkár, az OHÜ ügyvezetője elmondta: a 36 jogszabály mintegy kétharmada végleges, úgynevezett normaszöveg állapotban van, a fennmaradó rendeleteket a következő hetekben fejezik be a szakemberek.
Várhatóan még az ősszel elfogadja az Országgyűlés az új hulladékról szóló törvényt, ezzel egy időben megindulhat a 36 kiegészítő jogszabály közigazgatási egyeztetése is. A sikeres szakmai munkának köszönhetően a hulladékról szóló lehet az első olyan törvény, amely a hozzá tartozó végrehajtási rendeletekkel együtt lép hatályba, várhatóan 2013. január 1-jén.
2012. május 19.
Esik a napelemek ára Európában
Egy év alatt szinte 50 százalékkal csökkent a napelemmodulok ára Európában a Photon International szaklap elemzése szerint.
A legkorszerűbb, úgynevezett egykristályos szilícium modulok ára 1,44 euró volt egy wattnyi teljesítményre számolva 2011 januárjában. 2012 januárjában már csak 0,82 eurót kellett fizetnie a vevőnek ugyanakkora teljesítményért (a csökkentés 43 százalékos).
2012. május 09.
Olcsó fémből napelemet!
Svájci kutatók először készítettek cink alapú festékanyag-napelemeket.
"A szokványos festékanyag-napelemek ruténium alapú színezőanyagot használnak. A ruténium egy ritka fém, ennek megfelelően a 3000 eurós kilogrammonkénti árával drága. Nemrég demonstrálták a bázeli kutatók a gyakran előforduló és a 6,30 euró/kg árával viszonylag olcsó rézből készült festékanyagok teljesítőképességét. A még olcsóbb cink alkalmazásával a technológia fenntarthatósága tovább növekedhet."
2012. május 08.
17 milliárd forint termékdíj
Mintegy 17 milliárd forint bevétel jutott a termékdíjakból az államkasszába az első negyedévben az egész évre tervezett 60 milliárdból.
Január óta összesen mintegy kilencmillió, a korábbiakhoz képest félmillióval több ember számára szervezték meg a közszolgáltatók bevonásával a lakossági szelektív hulladékgyűjtést - közölte az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. (OHÜ) ügyvezetője.
Vámosi Oszkár közölte: a szervezet 2015 előtt szeretné elérni, hogy az egész országban igénybe lehessen venni ezt a szolgáltatást. Jelenleg 700 kislélekszámú településen nincs megoldva a lakossági szelektív hulladékgyűjtés.
2012. május 02.
Két magyar város kapott elismerést az éghajlatvédelemért
Az idén kilenc európai ország - köztük Magyarország - összesen húsz projektje kapott klímavédelmi Oscar-díjnak is nevezett elismerést.
A klímastratégiáért és az éghajlatvédelmi beruházásokért odaítélt nemzetközi elismerést Veszprém és Mórahalom vehette át a Bécs melletti Schloss Hofban tartott gálán. A Klímasztár díjas közösségek beruházásaikkal helyi szinten járulnak hozzá az éghajlatváltozás megfékezéséhez, saját területükön csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A Klímasztár 2012 díjat Magyarország mellett Németország, Ausztria, Svájc, Spanyolország, Olaszország, Luxemburg, Csehország, Szlovákia közösségi projektjei nyerték el.
2012. május 02.
Napkollektor hulladék
Az alternatív energiát hasznosító eszközök közül sok érv szól a napkollektorok mellett (hosszú élettartam, készítésükhöz kevés veszélyes anyagot kell felhasználni) - joggal merülhet fel a kérdés, hogy mi fog történni velük, ha egyszer az élettartamuk végéhez érnek?
A napkollektorok alkotóelemeinek újrahasznosítása, hulladékkezelése egyelőre a garanciális kollektorok szintjén a gyár által megoldott, ha a meghibásodás, törés garanciális időn belül történik, a forgalmazó leszereli a kollektort és visszakerül a gyárba javításra, vagy pedig visszaforgatják a nyersanyagokat.
Mivel hazánkban jelenleg nem foglalkoznak hibás napkollektorok javításával (ez Kínában történik), szükség lenne egy szakmai begyűjtő szervezetre, mely koordinálná a kollektorok begyűjtését és szétszerelését, a hulladékok szelektálását, azok termelésbe való visszaforgatását.
Ha egy napkollektor már nem javítható, az elemeire bontva, szelektíven kezelve kerülhetne újrafeldolgozásra. Rengeteg természeti erőforrást, energiát takarítanánk meg, rengeteg CO2 kibocsátástól óvnánk meg Földünket, ha újrafeldolgozott anyagokat használnánk napkollektorok gyártásához.
2012. április 27.
110 ezer embert dolgoztat a megújuló ember Angliában
Számítások szerint 2020-ra ez a szám 400 ezerre is nőhet, valamint az iparág 12,5 milliárd fontot hoz az Angol gazdaság számára - áll egy új jelentésben.
A mostani jelentés az első olyan széles körű elemzés, mely a megújuló energia a gazdaságára és foglalkoztatottságára gyakorolt hatását vizsgálja Angliában.
2012. április 27.
Termálvíz kút, biomassza-kazán Vácrátóton
A Magyar Tudományos Akadémia vácrátóti botanikus kertjének és Vácrátót több közintézményének fűtését mostantól termálvíz és biomassza szolgáltatja.
Az innovatív fűtőmű létesítésének egymilliárdos költségének 85%-át a Norvég Finanszírozási Mechanizmusok alapjából nyert összeg biztosította. A csaknaem három évig tartó munkálatoknak köszönhetően mostantól termálvízzel fűtik a botanikus kertben több ezer négyzetméteren elhelyezkedő üvegházakat, de a vácrátóti óvoda, iskola, sportcsarnok és polgármesteri hivatal is erre az olcsó és biztonságos fűtési technológiára állt át.
A csaknem 200 éves, műemléki és természeti védelem alatt álló vácrátóti botanikus kert Magyarország leggazdagabb élőnövény-gyűjteménye; 23 hektáron több mint 12 ezer faj és fajta található meg itt. A geotermikus energia alkalmazásával akár a felére csökkenthetők a korábbi fűtési költségek.
2012. április 26.
Vulkanikus hővel működik az étterem
Az El Diablo nevű (Lanzarote-ban műkődő) étterem nagyot gondolt, amikor úgy döntött: egy vulkánt fognak használni hőforrásnak.
Az utoljára 1824-ben kitört vulkán állandó, 400 C°-os hőmérsékleten biztosítja a szakácsok számára a grillezési lehetőséget.
Az El Diablo 1970-re elkészült, kő- és üvegfalakkal felépített étterem a Timanfaya Nemzet Park Montañas del Fuego vulkanikus magaslatán fekszik, így a kivételes vacsorához kivételes panoráma is tartozik. Az ára is kivételesnek mondható: egy háromfogásos vacsora 50 euróba (kb. 14 500 forintba) kerül.
2012. április 24.
Kalifornia: Önszabályozó biodízelreaktor
A Berkeley Egyetemen olyan újfajta baktériumokat fejlesztettek ki, amelyek képesek érzékelni és genetikailag szabályozni a bennük lezajló folyamatokat.
A végeredmény: a baktériumok háromszor annyi biodízelt állítanának elő, mint az eddigi kísérleti mikroorganizmusok.
A mikroorganizmusok egy, a természetben is előforduló érzékelő képességet használnak, amely többek között a sejt belső zsírsavmennyiségre reagál és a hozzá kapcsolódó folyamatokat képes genetikailag szabályozni - ezáltal a baktériumok anyagcseréje kiegyensúlyozottabban zajlik.
2012. április 23.
Milyen lesz az Intelligens lomtalanítás?
Többek között ez volt a témája az Óbudai Egyetem Tavaszmező utcai campusában megrendezett Föld napi rendezvénynek.
Az intelligens lomtalanítási rendszert a Biotekt Hallgatói Szervezet munkatársai dolgozták ki, mely remélhetőleg hamarosan egy jelentős fordulatot hoz az eddig igen sok negatív hatással járó lakossági lomtalanítások lefolyásában.
A Katolikus Rádió Életre-való c. műsorában megszólal többek között Márton Balázs a BHSZ alapítója zöldgazdász, Mester Attila háztarási zöldenergia céhegységvezető és Feldmár Nóra önkéntes.
További részletekért kattintson ide!
2012. április 23.
Simontornya: biokbrikett üzem avatás
70 millió forintos beruházással, 70 százalékos EU-támogatás mellett épült üzemet Csőszné Kacz Edit (Simontornya polgármestere), Tóth Ferenc (Tolna megyei kormánymegbízott), valamint Klopcsik István tulajdonos avatta fel.
Az évi legalább 300 tonna kapacitású biobrikett üzemben mezőgazdasági és faipari hulladékokat használnak fel.
A 750 négyzetméteres üzemben (ahol jelenleg 3, később 5-6 fő dolgozik majd) szalmából, kukoricaszárból, fanyesedékből állítanak elő biobrikettet magyar gyártású technológiával.
2012. április 20.
Construma: zöld energia és energia megtakarítás
Az alternatív fűtőanyagok közül a pellet, az alternatív energiaforrások közül a napenergiából előállított villanyáram hódít az idei Construmán.
A vásáron bemutatott komplett pellet rendszerek ára másfél millió forinttól kezdődik. A bemutatott referenciák azt sugallják, megéri a gázt pelletre váltani: a mai kilónkénti 50 forintos pelletből 160 ezer forintnyi kell ahhoz, hogy az éves 500 ezer forintos gázszámlát kiváltsa.